Słowacja blisko

Dnia 18 kwietnia 2024 roku w Centrum Kultury Słowackiej w Nowej Beli odbył się finał konkursu Słowacja blisko, w którym dzieci poznawały Słowację dzięki zdjęciom fotografki Iwony Dworskiej z Nowego Targu. Na ich podstawie twórczo przedstawili lub opisali słowackie pomniki przyrody oraz kultury, m.in. Krywań, Lewoczu, Czerwony Klasztor, Stary Smokowiec i inne.

Konkurs odbył się pod patronatem Konsula Honorowego Republiki Słowackiej Wiesława Wojasa, który przekazał nagrody w postaci voucherów na zakup obuwia w sieci Wojas. Zwycięzcy otrzymali je z rąk sekretarza konsula Jacka Sowy oraz dyrektora Centrum Kultury Słowackiej i wiceprezesa Towarzystwa Słowaków w Polsce Jozefa Majerčaka.

Nagrody rzeczowe i słodkie dla zwycięzców przygotował także Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie.

Konsul Lenka Pifková wręczyła je laureatom wraz z Ludomirem Molitorisem, sekretarzem generalnym Związku Słowaków w Polsce.

W imieniu Euroregionu Tatry nagrody wręczył jego przewodniczący Bogusław Waksmundzki wspólnie z Lucyną Klukoszowską, dyrektorką szkoły podstawowej w Nowej Białej, która była jednym z organizatorów konkursu.

Nagrodę specjalną odebrała z rąk autorki wystawy Iwony Dworskiej najmłodsza, 6-letnia uczestniczka konkursu.

Wystawa w Centrum Kultury Słowackiej w Nowej Białej, które było jednocześnie współorganizatorem konkursu, potrwa do końca kwietnia.

Jak powiedział Jacek Sowa, Słowacja jest nam kraj bardzo bliski, a jednocześnie więcej nas łączy, niż nas dzieli.

Do jego słów dołączył sekretarz generalny Towarzystwa Słowaków w Polsce Ludomir Molitoris . On również, i za pośrednictwem takich wydarzeń, widzi możliwość zbudowania społeczeństwa, które poprzez wiedzę dojdzie do wzajemnego zrozumienia i uświadomienia sobie, że Słowacy i Polacy to dwa narody żyjące po obu stronach Tatr, no w jednej zjednoczonej Europie.

         

 

Licznik wizyt

21435
Wejść w tym miesiącu: 4865