Aktualności

2022 06 12 Hrnko

Wizyta w siedzibie Towarzystwa Słowaków w Polsce

W dniu 12 czerwca 2024 sekretarz generalny Towarzystwa Słowaków w Polsce Ludomir Molitoris i redaktor Života Milica Majeriková-Molitoris przyjęli podczas przyjacielskiej wizyty polityka, historyka i prezesa fundacji Pro Patria Antona Hrnko wraz z teoretykiem i historykiem sztuki oraz dyrektorem Artem Galery Ľuboslavą Mozą i innymi artystami w siedzibie Towarzystwa w Krakowie.

C. Hora (1)

Młodzi artyści ze Spisza odebrali nagrody z konkursu plastycznego im. Ludwika Korkoša

Konkurs plastyczny im. Ludwika Korkoša w tym roku  umożliwił młodym artystom ze szkół podstawowych na Spiszu i Orawie w Polsce poznanie i artystyczne odtworzenie piękna słowackiego stroju. Do redakcji czasopisma Život, które jest głównym organizatorem konkursu, wpłynęło łącznie 112 prac z jedenastu szkół, najwięcej tradycyjnie ze Szkoły Podstawowej w Jurgowie. Artyści z Jabłonki-Borow, Chyżnego, Wielkiej Lipnicy, Podszklia, Harkabuza, Podvlku, Nowej Białej, Jurgowa, Czarnej Góry, Kacwina i Krempach, jak co roku zaprezentowali ciekawe pomysły pod względem treści, techniki i formy wykonania.

net

Dzień Słowackiej Poezji i Prozy im. Františka Kolkoviča 2024

Dnia 20 maja 2024 roku w Domu Słowackim w Wyżnych Łapszach zabrzmiały słowackie wiersze i proza. Odbył się tam konkurs recytatorski uczniów uczęszczających na lekcje języka słowackiego w szkołach podstawowych w Polsce. W Dniu Poezji i Prozy Słowackiej im. Františka Kolkoviča wzięło udział 25 najlepszych recytatorów z Jurgowa, Nowej Białej, Krempach, Łapsz Wyżnych, Kacwina, Niedzicy, Podwilka oraz Wielkiej Lipnicy.

Licznik wizyt

28726
Wejść w tym miesiącu: 4205