Centrum Kultury Słowackiej – Pensjonat Bumerang


Centrum Kultury Słowackiej
– Pensjonat Bumerang

ul. św. Katarzyny 2, 34-433 Nowa Biała

Centrum Kultury Słowackiej w Nowej Białej na Spiszu

Nowa Biała jest urokliwą miejscowością Zamagurza Spiskiego, najbardziej na północ wysuniętym obszarem tego subregionu, na lewym brzegu rzeki Białki. Jest jedyną zamagurską miejscowością leżącą po tej stronie rzeki, co spowodowane zostało faktem, iż w przeszłości Białka kilkukrotnie zmieniała swoje koryto. Wieś została założona w dobrach panów z Łomnicy [Lomnica], a jej istnienie jest udokumentowane w źródłach pisamych od 1397 r., chociaż według legendy starsza osada o nazwie Burek istniała na zachód od jej dzisiejszej lokalizacji i została zniszczona podczas wielkiej powodzi. Inna legenda związana z jej nazwą mówi, że jej nazwa pochodzi od imienia króla węgierskiego o imieniu Bela. O wiele bardziej prawdopodobne jest to, że nazwę, która jest pochodzenia słowiańskiego i oznacza kolor biały, zyskała od rzeki Białka. Szarzej o atrakcjach można przeczytać w Przewodniku po Zamagurzu Spiskim.

Uroczyste otwarcie

Centrum Kultury Słowackiej w Nowej Białej na Spiszu, otwarte uroczyście 28 września 2014 r. podczas XIII  Zjazdu Towarzystwa Słowaków w Polsce, ma służyć Towarzystwu Słowaków w Polsce i mieszkańcom Spisza do realizacji zadań w statutowych w zakresie podtrzymywanie tożsamości kulturowej słowackiej mniejszości narodowej żyjącej na Spiszu.  

Obiekt powstał ze środków Ministra Administracji i Spraw Wewnętrznych, Urzędu ds. Słowaków Żyjących za Granicą, oraz Towarzystwa Słowaków w Polsce. Dział Kultury Centrum Kultury Słowackiej w Nowej Białej na Spiszu wyposażony został ze środków Europejskiego Fundusu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Związku Euroregion Tatry, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczypospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Do wykorzystania jest duża sala widowiskowo rozrywkowa, część gastronomiczna – kawiarnia, sala konferencyjna z pełnym wyposażeniem audiowizualnym, sala wystawiennicza, biblioteka słowacka z siedmioma stanowiskami komputerowymi i dostępem do internetu oraz 17 pokoi noclegowych z łazienkami, z dostępem do Internetu. V Centrum  Kultury Słowackiej w Nowej Białej na Spiszu  siedzibę ma Zarząd Oddziału TSP na Spiszu, Koło TSP w Nowej Białej oraz Zespół folklorystyczny Spiš.

Zakwaterowanie w pensjonacie Bumerang 

ul. św. Katarzyny 2, 34-433 Nowa Biała

17 pokoi noclegowych z łazienkami,
z dostępem do Internetu Pensjonat dysponuje 17 pokojami: 2-3 osobowymi

dzieci do 3 lat gratis bez świadczeń
(śpią z dwoma rodzicami w łóżku)
parking,  wi-fi,
wliczone w cenie pobytu
CENA ZA POKÓJSam noclegNocleg ze śniadaniemNocleg ze śniadaniem i obiadokolacją
2-os.90 zł/
doba
110 zł/
doba
150 zł/
doba
3-os.135 zł/
doba
165 zł/
doba
225 zł/
doba

Zniżki dla grup zorganizowanych.
Prosimy o kontakt telefoniczny celem ustalenia ceny i dostępności !!!

tel.: 18 28 512 34

tel. kom. / mob.: 695 897 247;

e-mail: cks.nowabiala@gmail.com

W obiekcie

Sala widowiskowa 

Sala widowiskowo rozrywkowa z nagłośnieniem i sceną o powierzchni około 220 mnadaje się do organizacji większych imprez okolicznościowych (wesela, chrzciny), występów zespołów regionalnych, przedstawień, spektakli teatralnych, konferencji i innych imprez. Posiada odpowiednie zaplecze sanitarne i gastronomiczne.  

Sala ok 220 m2

Biblioteka 

Biblioteka słowacka posiada zbiór około 4000 pozycji,
w tym wydawnictwa regionalne,
siedem stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, Wi-fi,
czasopisma słowackie  

Sala konferencyjna

Pełne wyposażenie audiowizualne, Wi-fi, TV, rzutnik z ekranem

Izba pamięci narodowej

Kawiarnia 

Przy centrum działa