Dzień Słowackiej Poezji i Prozy im. Františka Kolkoviča 2024

Dnia 20 maja 2024 roku w Domu Słowackim w Wyżnych Łapszach brzmiały słowackie wiersze i proza. Odbył się tam konkurs recytatorski uczniów uczęszczających na lekcje języka słowackiego w szkołach podstawowych w Polsce. W Dniu Słowackiej Poezji i Prozy im. Františka Kolkoviča wzięło udział 25 najlepszych recytatorów z Jurgowa, Nowej Białej, Krempach, Łapsz Wyżnych, Kacwina, Niedzicy, Podwilka oraz Lipnicy Wielkiej. Zaprezentowano fragmenty słowackiej klasyki autorstwa Petra Bella-Horala, Milana Rúfusa, Ľubomíra Feldeka, Kristy Bendovej, Márii Rázusovej-Martákovej, Ľudmili Podjavorinskiej, Jozefa Pavloviča, Márii Jancurovej, Jána Navrátila, Marty Šipošovej czy Jána Čapka, a także ludowe bajki i opowiadania. Występy uczestników oceniało jury w składzie: dr Anna Kurčinová – dyrektor Szkoły Podstawowej z Przedszkolem i dyrektor teatru dziecięcego w Babinie, Bc Mária Janotíková – pracownik Orawskiego Ośrodka Kultury w Dolnym Kubinie oraz Mária Kačmarčíková – członek Zarządu Głównego Towarzystwa Słowaków w Polsce, emerytowana nauczycielka języka słowackiego i etnografka z Trybsza.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Towarzystwa Słowaków w Polsce we współpracy z Orawskim Ośrodkiem Kultury w Dolnym Kubinie i Konsulatem Generalnym Republiki Słowackiej w Krakowie. Oprócz Konsul Generalnej Zlaty Šipošovej, która zaskoczyła obecnych nie tylko nagrodami, ale także recytacją słowackiej poezji, w wydarzeniu wzięli udział także inni goście, w tym sekretarz Konsula Honorowego Republiki Słowackiej Wiesława Wojasa Jacek Sowa oraz sekretarz generalny Towarzystwa Słowaków w Polsce Ludomir Molitoris.

Najlepsi recytatorzy otrzymali nagrody, a pozostali nagrody pocieszenia. Uczniom i nauczycielom, którzy tak dobrze przygotowali swoich podopiecznych należą się podziękowania za podtrzymywanie i pielęgnowanie naszej pięknej słowackiej kultury.

Więcej zdjęć można znaleźć na naszych portalach społecznościowych:

 

Wyniki konkursu

Grupa młodsza – poezja

1. Zuzanna Molitoris (ZŠ Kacvín)

2. Maria Kiedziuch (ZŠ Vyšné Lapše)

3. Katarzyna Jezierczak (ZŠ Nedeca)

3. Nikola Haniaczyk (ZŠ Jurgov)

Grupa młodsza – proza

1. Blanca Stan (ZŠ Nová Belá)

2. Bartłomiej Gajdzis (ZŠ Jurgov)

Grupa starsza – poezja

1. Szymon Wojtyczka (ZŠ Jurgov)

2. Franciszek Wojtas (ZŠ Jurgov)

3. Natalia Kubacka (ZŠ Podvlk)

Grupa starsza – proza

1. Amelia Łukasz (ZŠ Krempachy)

2. Magdalena Kromka (ZŠ Kacvín)

3. Antoni Krupa (ZŠ Jurgov)

Nagrody jury

Mikołaj Pietraszek (ZŠ Krempachy)

Anna Łojek (ZŠ Nová Belá)

Sofia Falátová (ZŠ Veľká Lipnica)

Julia Findura (ZŠ Kacvín)

Licznik wizyt

29598
Wejść w tym miesiącu: 5077