Poznaj Słowację – ojczyznę swoich przodków

W ostatni piątek kwietnia 2024 odbył się w Domu Słowackim w Kacwinie Konkurs wiedzy „Poznaj Słowację – ojczyznę swoich przodków”, którego organizatorem jest Towarzystwo Słowaków w Polsce. Uczniowie języka słowackiego rywalizowali w trzyosobowych grupach oraz odpowiedzieli na 10 pytań dotyczących geografii i historii Słowacji, symboli narodowych, Spisza, Orawy czy Towarzystwa Słowaków w Polsce, musieli wiedzieć, jakie ma Słowację naj…, według wskazówek rozpoznać osobistości, według ilustracji znane słowackie zabytki, uzupełnić brakujące słowa w zdaniu, wybrać prawidłowe odpowiedzi lub ułożyć wydarzenia we właściwej kolejności. O tym, że ich znajomość Słowacji jest naprawdę bardzo dobra świadczy fakt, że do ostatniej chwili toczyła się emocjonująca walka o podium. Ostatecznie zwycięstwo odniosła drużyna uczniów SP z Nowej Białej w składzie Nikola Bednarczyk, Zuzanna Cerwas i Grzegorz Kalata, których przygotowali nauczyciele Zofia Brawiak i Beata Florczyk. Drugie miejsce ze stratą zaledwie pół punktu zajęli uczniowie ze SP w Kacwinie – Ewelina Wojeńska, Damian Dlhý i Daria Szyszkowicz, którzy przygotowywali się pod okiem nauczycielki Elżbiety Górovej. Zespół uczniów ze SP w Jurgovie, w składzie Szymon Wojtyczka, Franciszek Wojtas oraz Nadia Baran, przygotowany przez nauczycielkę Annę Soltys stracił do zwycięzców tylko jeden punkt.

Odpowiedzi uczniów oceniało jury w składzie: Lenka Pifková – konsul Republiki Słowackiej z Konsulatu Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie, Dominik Surma – wiceprezes Towarzystwa Słowaków w Polsce i Ľudomír Molitoris – sekretarz generalny Towarzystwa Słowaków w Polsce.

Wśród gości byli także: Jolanta Nawalany – Kierownik Oddziału ds. Organizacji i Współpracy z Mniejszościami Narodowymi i Etnicznymi Województwa Małopolskiego, Jacek Sowa – sekretarz Konsula Honorowego Republiki Słowackiej Wiesława Wojasa, František Mlynarčík – przewodniczący Oddziału Towarzystwa Słowaków na Spiszu, Daniela Radecká – przewodnicząca Koła Towarzystwa Słowaków w Kacwinie i członkini Zarządu Głównego TSP, Magdalena Wenit – dyrektor Szkoły Podstawowej w Kacwinie oraz kibice spośród uczniów, którzy przygotowali na tę okazję transparenty, słowackie flagi lub ręcznie robione słowackie koszulki.

Wyniki konkursu Poznaj Słowację – ojczyznę Twoich przodków:

I miejsce Szkoła Podstawowa w Nowej Białej – Nikola Bednarczyk, Zuzanna Cerwas, Grzegorz Kalata

II miejsce Szkoła Podstawowa w Kacwinie – Ewelina Wojeńska, Damian Dlhý, Daria Szyszkowicz Szyszkowiczová

III miejsce Szkoła Podstawowa w Jurgovie – Szymon Wojtyczka, Franciszek Wojtas, Nadia Baran

Licznik wizyt

21444
Wejść w tym miesiącu: 4874