„Na Ostatkaf tak my grali, jaz nom smycki popynkaly“

Karnawałowy weekend, 10 – 11 lutego, upłynął uczestnikom i widzom XXVIII edycji konkursu Fašiangy-Ostatki 2024 w takt wspaniałej muzyki ludowej, śpiewu, tańca i zabawy. Na scenie Centrum Kultury Słowackiej w Nowej Białej wystąpiło prawie dwustu pięćdziesięciu wykonawców z Krempach, Jurgowa, Niedzicy, Frydmana, Łapsz Wyżnych, Nowej Białej, Łapszanki, Czarnej Góry, Rzepisk oraz Trybsza. Śpiewaków i muzyków ludowych, którzy grali tak płomiennie, że aż struny pękały, w drugim dniu karnawału zastąpiły tańce i zespoły ludowe – Śpis z Nowej Białej, Dolina z Krempach, Hajduki z Łapsz Wyżnych, Lotry z Łapszanki, Niedziyckie Zazraki z Niedzicy, Mali Biylanie z Nowej Białej, czy Torecki z Łapszanki. Świeży powiew ze Słowacji przywiózł do nas Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Maguráčik z Kieżmarku, który wystąpił także dzięki wsparciu Instytutu Słowackiego w Warszawie i Konsulatu Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie. Patronat nad wydarzeniem objęła Konsul Generalna RS w Krakowie Zlata Šipošová.

Wydarzenie zaszczycili goście m.in. Konsul Republiki Słowackiej w Krakowie Lenka Pifková, Sekretarz Konsula Honorowego Słowacji Wiesława Wojasa Jacek Sowa, kierownik Oddziału do spraw organizacji i współpracy z mniejszościami narodowymi i etnicznymi Małopolskiego Urządu Wojewódzkiego w Krakowie Jolanta Nawalany, zastępca wójta Gminy Nowy Targ Wiesław Parzygnat, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Józefa Kuchta, prezes Východoslovenského folklórneho združenia, folklorysta, choreograf i kierownik dziecięcego zespołu folklorystycznego Maguráčik Juraj Švedlár, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Towarzystwa Słowaków w Polsce (TSP) – Jozef Majerčak, Dominik Surma i Ján Bašisty, sekretarz generalny TSP Ľudomír Molitoris, historyk oraz redaktorka czasopisma Život Milica Majeriková-Molitoris, redaktor naczelna czasopisma Život Agáta Jędrzejczyková, przewodniczący TSP na Spiszu František Mlynarčík i inni przewodniczący kół TSP na Spiszu i Orawie. Wydarzenie, które zostało zorganizowane przez Zarząd Główny Towarzystwa Słowaków w Polsce we współpracy z Centrum Kultury Słowackiej oraz Kołem TSP w Nowej Białej przy wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Rzeczypospolitej Polskiej, cieszyło się dużym zainteresowaniem publiczności.

Fašiangy-Ostatki są przeglądem konkursowym, występy wykonawców oceniało jury ekspertów w składzie: Bc. Vlasta Horňáková, DiS. art., folklorystka, nauczycielka tańca, choreografka, przewodnicząca ChFW Słowacja i koordynatorka PKT/PCT – Festivals Talent, sekretarz Východoslovenského folklórneho združenia i kierowniczka Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego Jánošíček ze Svitu, Mgr. Mária Kačmarčíková, etnograf, była nauczycielka języka słowackiego i członkini Zarządu Głównego TSP oraz Mgr. Michał Król, DiS. art., absolwent Konserwatorium w Żylinie, nauczyciel muzyki i kierownik Orkiestry Dętej w Kacwinie. Swoją bezpośredniością, wysokim poziomem interpretacji muzyki ludowej i kunsztem najbardziej przypadła do gustu jury Śpisko kapela w składzie: Grzegorz Dziadoń, Kacper Lojek, Barłomiej Budz i Mateusz Mondel, która została laureatem w swojej kategorii muzycznej. Najwyższe uznanie w kategorii śpiew zdobyły Zofia Wojtas i Gabriela Rusnak z Jurgowa. Więcej wyników można zobaczyć tutaj:

Licznik wizyt

13861
Wejść w tym miesiącu: 5490