Młodzi artyści ze Spisza odebrali nagrody z konkursu plastycznego im. Ludwika Korkoša

Konkurs plastyczny im. Ludwika Korkoša umożliwił w tym roku młodym artystom ze szkół podstawowych na Spiszu i Orawie w Polsce poznanie i pokazanie piękna słowackiego stroju ludowego. Do redakcji czasopisma Život, które jest głównym organizatorem konkursu, wpłynęło łącznie 112 prac z jedenastu szkół, najwięcej tradycyjnie ze Szkoły Podstawowej w Jurgowie. Artyści z Jabłonki-Borów, Chyżnego, Lipnicy Wielkiej, Podszkla, Harkabuza, Podwilku, Nowej Białej, Jurgowa, Czarnej Góry, Kacwina i Krempach, jak co roku zaprezentowali ciekawe pomysły względem treści, techniki i formy wykonania. Jury miało trudne zadanie, by wybrać te najlepsze. Jak im się to udało, można zobaczyć w kwietniowym numerze czasopisma Život, w katalogu z wystawy, który jako współorganizator wsparł Instytut Słowacki z Warszawy, oraz na wystawach, które zostaną zaprezentowane w Domach Słowackich Towarzystwa Słowaków w Polsce w Krakowie, Jabłonce, Podwilku, Łapszach Wyżnych, Kacwinie, Nowej Białej i Instytucie Słowackim w Warszawie.

       

Pod koniec maja uczniowie ze spiskich szkół w Jurgowie, Krempachach, Nowej Białej oraz Kacwina odebrali nagrody z rąk redaktor naczelnej Agaty Jędrzejczyk w Domu Słowackim w Łapszach Wyżnych. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się również na terenie Szkoły Podstawowej w Czarnej Górze.

Więcej zdjęć można znaleźć na naszych portalach społecznościowych:

 

Wyniki konkursu plastycznego im. Ludwika Korkoša

Grupa młodsza (od 1 do 4 klasy szkoły podstawowej)

  1. Maria Możdżeń (3. klasa SP) z Harkabúza za prácu Krása slovenského kroja – Zemplín
  2. Mikołaj Dzierżęga (2. klasa SP nr 2 ) z Čiernej Hory za prácu Pánska ľudová vesta
  3. Lena Molitoris (1. klasa SP) z Kacvína za prácu Kacvínsky ľudový kroj
  4. Antonina Sarna (4. klasa SP) z Jurgova za maľbu na skle Ženský kroj z Malej Frankovej
  5. Wojciech Wojtanek (4. klasa SP nr 2) z Čiernej Hory za maľbu Ľudový kroj pochádzajúci z regiónu Podpoľanie
  6. Nikola Golak (4. klasa SP) z Harkabúza za prácu Slovenský ľudový kroj z Ponitria
  7. Maja Kikla (3. klasa SP) z Jurgova za prácu Slovenský ľudový kroj – Detva
  8. Aleksandra Mikłusiak (4. klasa SP nr 1) z Veľkej Lipnice za prácu Slovenský ľudový kroj – Gemer
  9. Zuzanna Molitoris (3. klasa SP) z Kacvína za prácu Dievčenský ľudový kroj z Kacvína
  10. Nikola Łabuda (4. klasa SP) z Harkabúza za prácu Ľudový kroj z Čičmian
  11. Patrycja Gal (2. klasa SP) z Podsklia za prácu Slovenský ľudový kroj – pár z okolia Žiliny
  12. Julia Kulka (1. klasa SP) z Chyžného za prácu Ženský kroj zo Suchej Hory
  13. Roksana Bednarčiková (0. klasa SP) z Novej Belej za prácu Oščadnický kroj
  14. Jagoda Szczepańska (4. klasa SP) z Harkabúza za kresbu Slovenský ľudový kroj – Spiš
  15. Sebastian Karkoszka (4. klasa SP nr 4) z Veľkej Lipnice za kresbu Oravský ľudový kroj na Slovensku

Grupa starsza (od 5 do 8 klasy szkoły podstawowej)

  1. Aleksandra Malec (8. klasa SP) z Jurgova za maľbu Slovenský ľudový kroj z obce Ždiar na Slovensku
  2. Szymon Łabuda (8. klasa SP) z Harkabúza za prácu Krása slovenského kroja
  3. Aleksandra Lukašová (6. klasa SP) z Krempách za maľbu na skle Kroj z Veľkého Lipníka
  4. Magdalena Sołtys (5. klasa SP) z Jurgova za prácu Kroj z Jurgova – veniec
  5. Paulina Wojtanek (7.klasa SP nr 2) z Čiernej Hory za maľbu Slovenský svadobný kroj
  6. Martyna Skwarczyńska (8. klasa SP) z Chyžného za prácu Muž a žena v slovenskom kroji; rodina v oravskom kroji: žena v kabátiku a sukni z modrotlače, muž v košeli a oravských nohaviciach s cifrovaním, dievčatko v šatách a chlapec v ľanovej košeli a nohaviciach
  7. Nikola Bednarčiková (6. klasa SP) z Novej Belej za maľbu na skle Oravský kroj
  8. Laura Janowiak (8. klasa SP) z Chyžného za maľbu Slovenský ľudový kroj
  9. Veronika Lukašová (7. klasa SP) z Krempách za maľbu na skle Trenčiansky kroj
  10. Marta Miśkowicz (7. klasa SP nr 2) z Čiernej Hory za maľbu Kroj zo slovenského regiónu Spiš – obec Ždiar
  11. Zuzanna Cervasová (6. klasa SP) z Novej Belej za prácu Oščadnický kroj
  12. Joanna Sołtys (7. klasa SP nr 2) z Čiernej Hory za maľbu na skle Liptovský ľudový kroj
  13. Kamil Zawiślan (6. klasa SP) z Dolnej Zubrice za prácu Slovenský kroj z Podpoľania
  14. Maria Kuziel (6. klasa SP) z Chyžného za maľbu Slovenský ženský kroj z Podpoľania
  15. Magdalena Dziubek (6. klasa SP nr 1) z Veľkej Lipnice za kresbu Slovenský kroj

Nagrody Jury

Anna Lojeková (2. klasa SP) z Novej Belej za prácu Myjavský kroj

František Lojek (4. klasa SP) z Novej Belej za prácu Šarišský kroj

Uczestnicy nagrodzeni książkami:

Aleksandra Trzop (1. klasa SP) z Jurgova za prácu Deva z Kysúc

Aniela Gajdzis (2. klasa SP) z Jurgova za kresbu Kroj z Jurgova

Zuzanna Trzop (3. klasa SP) z Jurgova za prácu Slovenský ľudový kroj – Hont

Hubert Wojeński (2. klasa SP nr 2) z Čiernej Hory za kresbu Mužský ľudový kroj z Ruskova, Košický kraj

Martyna Pawlik (2. klasa SP nr 2) z Čiernej Hory za prácu Slovenský ľudový kroj – Liptov

Karolina Bartkowiak (3. klasa SP nr 2) z Hornej Zubrice za kresbu Ľudový kroj slovenského dievčaťa zo Zemplína

Natan Możdżeń (1. klasa SP) z Podsklia za prácu Slovenský kroj

Roksana Dziubek (2. klasa SP nr 1) z Veľkej Lipnice za prácu Slovenský ženský kroj

Anna Kulka (4. klasa SP) z Chyžného za prácu Mužský kroj zo Suchej Hory

Mikołaj Cervas (2. klasa SP) z Novej Belej za prácu Oščadnický kroj

Zuzanna Pawlik (7. klasa SP nr 2) z Čiernej Hory za prácu Slovenský kroj Dolná Nitra

Nadia Baran (7. klasa SP) z Jurgova za kresbu Kroj dievčaťa z Malej Frankovej

Klaudia Sołtys (7. klasa SP) z Jurgova za kresbu Kroj z Jurgova

Barbara Machaj (5. klasa SP) z Jurgova za prácu Ľudový dámsky kroj – Čičmany

Laura Grapa (7. klasa SP nr 1) z Podvlka za kresbu Mužský kroj slovenský z Turca

Anna Cervasová (5. klasa SP) z Novej Belej za maľbu Oravský kroj

Aneta Dudziak (7. klasa SP nr 2) z Hornej Zubrice za kresbu Ženský ľudový kroj slovenský z východného Slovenska

Celina Cichoń (6. klasa SP) z Chyžného za kresbu Mužský kroj z okolia Piešťan

Magdalena Twardowska (7. klasa SP) z Jurgova za kresbu Kroj z Vyšných Lápš

Anna Łaciak (6. klasa SP) z Chyžného za kresbu Slovenský ženský kroj z Podpoľania

Licznik wizyt

29594
Wejść w tym miesiącu: 5073