12 czerwca 2024 Narodowy Bank Polski wyemitował monetę kolekcjonerską poświęconą słowackiej mniejszości narodowej w Polsce i powinniśmy się cieszyć, ale radość jakoś nie nadchodzi. Wynika to z okoliczności, w jakich moneta powstała. To efekt naszego protestu przeciwko gloryfikacji zabójcy Słowaków, Józefa Kuriasia „Ognia”, któremu Narodowy Bank Polski monetę wyemitował wcześniej, 14 marca 2023 r., z napisem „Zachowali się jak trzeba”. To nas zaszokowało!
Czy w ogóle możliwe jest propagowanie przemocy w państwie prawa? Przecież zgodnie z obowiązującym w latach 1945-47 polskim prawem karnym z dnia 11 lipca 1932 r. (Dz. U. 1932 nr 60 poz. 571) mordowanie ludności cywilnej, torturowanie jej, szantażowanie, fałszywe oskarżanie, fałszowanie dokumentów, nielegalne zbrojenie się, porywanie i nielegalne przetrzymywanie człowieka, okradzenie go itp. podlegało karze! Czy etyczne jest, aby Narodowy Bank Polski promował te przestępstwa? Nie, zdecydowanie nie!
Pomimo powyższych faktów chodzi o pierwsze takie ogólnopolskie działanie dotyczące mniejszości słowackiej w Polsce. Szkoda, że w takich okolicznościach. Przecież to Słowak, Andrej Kapustáš z Hlohovaca, przygotował 23 lipca 1790 r. dla Sejmu Wielkiego projekt utworzenia banku narodowego i był także autorem pierwszej polskiej ustawy o pieniądzu papierowym. Dlatego i z tego powodu Słowacy mieszkający w Polsce na monetę zasługują.
Awers monety przedstawia Babią Górę oraz sylwetki Słowaków zamieszkujących górną Orawę (okolice Jabłonki), poniżej znajduje się opaska na ramię 535 plutonu Słowaków walczących w Powstaniu Warszawskim, rewers przedstawia pomnik Człowiek i Wszechświat autorstwa rzeźbiarza Ludwika Korkoša z Czarnej Góry na północnym Spiszu, a na jego tle widnieje odzwierciedlenie flagi słowackiej.
Towarzystwo Słowaków w Polsce, jedyna organizacja słowackiej mniejszości narodowej, nie otrzymała żadnej monety. Może ją kupić za 220 zł bezpośrednio w Narodowym Banku Polskim, gdzie nią handlują.