• Polski
  • Slovak
A A A

Pobyt prezesa Urzędu d/s Słowaków żyjących za granicą Igora Furdíka wśród krajanów w Polsce

        W dniach 27 września – 1 października 2014 r. Igor Furdík, prezes Urzędu d/s Słowaków żyjących za granicą, odwiedził Słowaków żyjących w Polsce. Był to jego pierwszy pobyt od momentu objęcia tegoż stanowiska.

        W niedzielę, 28 września 2014 r., uczestniczył w obradach XIII Ogólnopolskiego Zjazdu Towarzystwa Słowaków w Polsce w Nowej Białej. W ramach programu odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Kultury Słowackiej w Nowej Białej.

      Na drugi dzień I. Furdík wraz z ambasadorem Republiki Słowackiej w Polsce Vasilem Grivną oraz sekretarzem generalnym TSP Ludomirem Molitorisem odwiedził szkołę podstawową w Nowej Białej i Kacwinie, w których zapoznał się z aktualną sytuacją nauczania języka słowackiego w polskich szkołach podstawowych. Odwiedził również Niedzicę, gdzie obejrzał prywatne muzeum krajana Józefa Iwanczaka, zatrzymał się pod tablicą pamiątkową poświęconą wybitnemu aktorowi słowackiemu Michalowi Dočolomanskiemu. Spotkał się z ks. kan. Józefem Bednarczykiem i zapoznał się z niektórymi działaniami w ramach duszpasterstwa Słowaków w Polsce. W godzinach popołudniowych spotkał się z nauczycielami języka słowackiego, którzy prowadzą zajęcia z tego języka w polskich szkołach na Spiszu.

     Na następny dzień odwiedził siedzibę Zarządu Głównego Towarzystwa Słowaków w Polsce w Krakowie oraz siedzibę Redakcji Život, gdzie rozmawiał zwłaszcza o długoterminowym udzielaniu dotacji na działalność, którą prowadzi Towarzystwo Słowaków w Polsce w środowisku krajańskim, z podkreśleniem działań skierowanych do młodej generacji Słowaków w Polsce.

      W ostatnim dniu pobytu odwiedził wraz z sekretarzem generalnym TSP Ludomirem Molitorisem krajanów na Orawie. W ramach tego spotkał się w świetlicy TSP w Jabłonce z przedstawicielami Zarządu Obwodu TSP na Orawie. Najbardziej poruszanymi wątkami były budowa Centrum Kultury Słowackiej w Jabłonce oraz wsparcie finansowania organisty, który co tydzień przyjeżdża ze Słowacji, by grać na mszy św. w języku słowackim. O tym problemie przewodniczący I. Furdík rozmawiał także z ks. Kazimierzem Czepielą, proboszczem w Jabłonce.

      Na zakończenie pobytu I. Furdík obejrzał działkę, na której powinno powstać w najbliższej przyszłości Centrum Kultury Słowackiej na Orawie.

Tekst i foto: Marián Smondek

 

 

 

Autor:EK
 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.dodajdo.com